Webinar: Finn slekt med kranglete kropper i kildene
Hvordan har synet på personer med fysiske funksjonsnedsettelser og deres rettigheter utviklet seg i Norge? Hvilke kilder gir innsikt i deres levde liv? Se opptak av webinaret nå!
Om webinaret:
SE WEBINAROPPTAKET HER >>
Ble arrangert 31. mars 2025.
Varighet: 70 minutter.
Fysisk funksjonsnedsettelse har gjennom historien blitt forstått og behandlet på ulike måter. Tidligere ble det ofte sett på som en personlig skjebne, men etter hvert har synet endret seg, og samfunnet har fått et større ansvar for tilrettelegging og rettigheter.
Å utforske hvordan personer med fysiske funksjonsnedsettelser har levd opp gjennom historien er et tema det finnes lite forskning på. Heldigvis finnes det et rikt og variert kildemateriale!
I webinaret lærer du om:
- Hvilke kilder som kan gi informasjon om fysisk funksjonsnedsettelse.
- Hvordan samfunnets holdninger har endret seg over tid.
- Historiske begreper – og hvordan vi kan tolke dem i dag.
- Spørsmål og svar.
Foredragsholder er historiker Thomas V.H. Hagen (ph.d.), som forsker på bevegelseshemmedes historie i Norge, med fokus på Sophies Minde som utdannings- og helseinstitusjon fra 1890-årene og fremover.