Sommertur 2023
Vi inviterer til sommertur med Slekt og Data Sør-Trøndelag til Orkland
Sommertur til Orkland lørdag 10.juni 2023
Slekt og Data Sør-Trøndelag fortsetter tradisjonen med sommerturer i nærområdet. Vi har gleden av å tilby et variert dagsprogram til historiske Orkland.
Reiserute:
- Kl. 10:00 Avreise med buss fra Trondheim S. Buss er bestilt hos [email protected]. Det blir mulighet for påstigning på ATBs faste holdeplasser mellom Trondheim S og Orkanger Skysstasjon ( Se oversikt nedenfor).
- Ca. Kl. 11:30 Ankomst Løkken Verk. Her blir det mulig å besøke Museumsbutikken til Orkla Industrimuseum. Vi får også en omvisning i Gammelgruva, der det blir servert en enkel lunsj levert av Bergmannskroa.
- Etter at vi er ferdig her, går turen nedover dalen igjen, mot Orkanger.
- Ca. Kl. 14:30 Ankomst Bårdshaug Herregård, hvor vi håper at de klarer å få til en omvisning i den flotte bygningen. Som hjemmet til gründeren og verdensmannen Christian Thams er herregården en del av en spennende historie – ikke kun om dynastiet Thams – men om industri, innovasjon, eksport, fyrster, kongelige, arbeidere og mye mer. Bårdshaug gård ble satt opp på Bårdshaugen i 1860. Christian Thams kjøpte gården i 1890 og startet med ombyggingen. 14 år skulle det ta før det meget omfattende arbeidet var ferdig. Resultatet ble en særpreget herregård og et unikt syn på landsbygda, den gang som i dag. Dagens Bårdshaug er i stor grad bevart som på Thams’ tid, med en blanding av internasjonal arkitektur og nasjonalromantisk tradisjon, i stilarter fra norrønt til Louis-seize-stil. Innredningen og utsmykningen fra alle deler av verden forteller mye om mannen som bodde der.
Vi vil også få en omvisning i Thamspaviljongen, også kjent som «The Norway Building», og som var Norges bidrag til verdensutstillingen i Chicago i 1893. Paviljongen ble produsert etter «ferdighusmetoden», som M.Thams & Co på Orkanger var pionerer for, og fraktet til Amerika med skip som la ut fra Orkedalsøren. Dette var starten på en eventyrlig reise for paviljongen, som etter 123 år i USA kom tilbake til Orkanger ved hjelp av ildsjelene bak «Prosjekt Heimatt». - Ca. Kl. 16:30 Vi avslutter besøket her med en 3-retters middag i Restaurant Ministeren.
Avreise til Trondheim umiddelbart etter middagen
- Ca. Kl.19:00 Ankomst Trondheim
Pris:
Kr. 350,- for alle og denne prisen inkluderer bussturen, omvisninger og bespisning, dvs. enkel lunsj og middag. Ledsager (også ikke-medlem) kan bli med til samme pris. Prisen forutsetter full buss (busser).
Påmelding:
Påmelding til turen innen 5. juni 2023 til kasserer Anders Gjervan på e-postadresse:
[email protected] eller telefon 951 644 21
Umiddelbart etter fristens utløp, vil du få en e-post med bekreftelse og kontonr. for innbetaling av egenandelen for turen. Vi regner med at turen blir fulltegnet. Det kan derfor være at noen ikke får plass. I så fall gir vi selvfølgelig beskjed om det også.
Sammen med påmeldingen, må påstigningssted til bussen og telefonnr. oppgis.
Aktuelle påstigningssteder er:
10:07 Dronningens gate D1 (Trondheim)
10:10 Einar Tambarskjelves gate (Trondheim)
10:11 Lerkendal 2 (Trondheim)
10:12 Bratsbergvegen (Trondheim)
10:17 City Syd E6 (Trondheim)
10:18 Hårstadkrysset (Trondheim)
10:20 Sandmoen E6 (Trondheim)
10:24 Klettkrysset 2 (Trondheim)
10:26 Udduvoll bru øst (Trondheim)
10:27 Udduvoll bru vest (Melhus)
10:28 Øie skole (Melhus)
10:29 Gafset (Melhus)
10:30 Øysandkrysset (Melhus)
10:32 Buvikkrysset E39 (Skaun)
10:37 Børskrysset E39 (Skaun)
10:47 Hov (Orkland)
10:48 Orkanger torg (Orkland)
10:49 Rømme (Orkland)
10:52 Orkanger skysstasjon (Orkland)