Enker i uskiftet bo

Moderatorer: MOD_Slektsfaglig, MOD_Kildereg

Svar
dn23694
Innlegg: 70
Registrert: 20. mars 2009 kl. 16.17
Sted: TOLGA

Enker i uskiftet bo

Legg inn av dn23694 » 10. mars 2017 kl. 10.09

Hei
Jeg lurer på om dere kan hjelpe meg med et par spørsmål.

Når en mann død, og enken blir sittende tilbake i uskiftet bo, hvordan ble det gjort. Måtte enken søke om å få sitte i uskiftet bo, eller ble det bestemt og avgjort mellom arvingene?

Jeg har lest ett eller annet sted at enkene måtte fremlegge attest på at hun var dugelig nok til å sitte i uskiftet bo, kan jeg finne disse attestene og søknadene? Hvilke arkiv skal jeg lete i?

Jeg har to enker som sitter i uskiftet bo, som kunne vært interessant å funnet mer om. Den ene bodde på Tynset og ble enke i 1875 og den andre bodde i Trondheim og ble enke om lag 1835


Mvh

Trond Gellein Løkken

gj21916
Innlegg: 1993
Registrert: 26. juni 2014 kl. 19.13
Sted: KOLBEINSVIK

Re: Enker i uskiftet bo

Legg inn av gj21916 » 10. mars 2017 kl. 10.47

noe her
https://lokalhistoriewiki.no/index.php/Leksikon:Uskifte
Uskifte. Fra slutten av 1600-tallet kunne gjenlevende ektefelle få bevilling til å sitte i uskiftet bo med fellesbarna. Slik bevilling ble gitt av Danske kanselli, men myndigheten ble i 1800 delegert til amtmennene. Den gjaldt bare så lenge vedkommende ikke inngikk nytt ekteskap. Fra 1799 slapp husmenn og andre avhengige grupper på landet å søke om bevilling; i praksis hadde de sjelden søkt tidligere. Uskifteloven 1851 ga enkemenn generell rett til uskifte inntil nytt ekteskap. Enker måtte søke amtmannen om uskifte, likevel med unntak for lavere samfunnsklasser i by og på land. Kvinner ble her likestilt med menn i 1927. K.J.

se og her om skifte
https://lokalhistoriewiki.no/index.php/Leksikon:Skifte

https://www.regjeringen.no/no/dokumente ... 50736/sec2
mvh Grete A.K.

Svar

Gå tilbake til «Kilder og metode»