Familiene Ulstad, Røseth og Eggen på Bakklandet omkring 1800

Moderator: MOD_Sør-Trøndelag

Svar
gj11434
Innlegg: 22
Registrert: 19. oktober 2010 kl. 12.07
Sted: Sandefjord

Familiene Ulstad, Røseth og Eggen på Bakklandet omkring 1800

Legg inn av gj11434 » 4. mars 2014 kl. 12.58

På Bakklandet bor ved folketelling 1801 to brødre Gunder og Torstein Pederssøn Ulstad med familier. Som det fremgår av tellingen er Gunder gift for tredje gang med Gunild som i tillegg har et fosterbarn med samme fornavn skrevet som hennes, Gunild Røseth (skrevet Reset i FT1801).

Gunild Røseth ble født 1792 på Sundnes, Inderøy som datter av Ole Christenssen Røseth (f.1749 Røseth, Inderøy) og Golla Jacobsdatter (ca.1755-1838). Og som fadder ved en barnedåp i Bakke i 1800 skrives også hun som formodentlig er Gunilds fostermor som Gunild Jacobsdatter Ulstad, så da er det to indisier som peker mot at hun ikke er en tilfeldig fostermor, men kanskje morens søster. Alt tyder for øvrig på at Golla Jacobsdatter ikke kom fra Inderøy selv om de ble viet der i 1779.

Ole og Golla flyttet en gang etter 1795 fra Inderøy og befant seg for øvrig i Sandnessjøen i 1801. Av 6 barn, eldste født 1780 og yngste født ca. 1796, bor kun yngste hos dem. Ei, Ane Katrine er fosterdatter hos Jonas Greger Walnum på Herøy. Kanskje dette er fordi Ole og Golla jobber ved vertshus for Walnum? Og en som passer til navn og alder på eldste sønn, Christen, er tjenende på samme gård. Gunild er som nevnt hos Gunder og Gunild Ulstad, og søsteren Elisabeth kan kanskje også være i Trondheim for hun blir senere gift med Hans Petter Ulstad, sønn av Gunder’s bror Torstein. Gunild Røseth ble for øvrig gift med Niels Andreas Eggen (24/9-1811 i Strinda/Bakke) fra en annen kjøpmannsfamilie i Trondheim. Kilde til informasjon om Gunild og Elisabeth’s ektemenn er for øvrig skifte etter moren i Alstahaug 1838. Ellers kunne man kanskje tvile litt ettersom Gunild og Elisabeth begge ved minst en anledning skrives som Pedersdatter i kirkeboka for Strinda/Bakke.

Spørsmålet er da om det er beskrevet noe om Ulstad-slekten som kan belyse hvor Gunder Ulstad’s tredje kone kom fra? Noen som vet?

Det var ellers slik at Gunder’s andre hustru Maren Mikvold døde i august 1799 og i august 1800 står i kirkeboka den barnedåp der Gunild Jacobsdatter Ulstad er fadder. Men jeg har ikke klart å finne forlovelse/vielse for Gunder og Gunild i dette relativt korte tidsrommet.

Folketellingsinformasjon:

http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft ... 8434009425
http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft ... 8434008838
http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft ... 8468002197
http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft ... 8468000943

Og ellers er en forløper til dette spørsmålet, et spørsmål om hvem Golla Jacobsdatter var, å finne på Inderøy-delen av forumet:

https://slektsforum.slektogdata.no/view ... p?t=122901

mvh Thore

18303
Innlegg: 503
Registrert: 10. januar 2005 kl. 21.33
Sted: TRONDHEIM

Re: Familiene Ulstad, Røseth og Eggen på Bakklandet

Legg inn av 18303 » 8. mars 2014 kl. 9.11

Gunder Ulstad og Gunnild Jacobsdtr ble viet i Domkirken 27 mars 1800.

http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... x_side=-84

Mvh
Randi

gj11434
Innlegg: 22
Registrert: 19. oktober 2010 kl. 12.07
Sted: Sandefjord

Re: Familiene Ulstad, Røseth og Eggen på Bakklandet

Legg inn av gj11434 » 10. mars 2014 kl. 10.35

Tusen takk!

Hadde oversett denne på to steder til og med, stod her og:

http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... x_side=-98

Bekreftet Jacobsdatter, og denne andre ga også et navn til, "Rüss(e)", med et lite spørsmåltegn. Ideer til hvor det navnet kommer fra mottas med takk, formodentlig hennes første ektemann kanskje, men likevel et spesielt navn.

Er det forøvrig noen som klarer å tolke hva det står om et "kgl. confirmered testament af 5 sept 1794"?

Thore

Brukeravatar
Else Berit Rustad
Innlegg: 18144
Registrert: 3. november 2006 kl. 9.10

Re: Familiene Ulstad, Røseth og Eggen på Bakklandet

Legg inn av Else Berit Rustad » 10. mars 2014 kl. 11.21

Teksten er slik:

Torsdag d. 27de Martij Copul. i Huuset Enkemand og Kræmmer Gunder Uldstad, med Enken Gunnild Jacobsdatter Riise. Effter foreviist kongl. Bevillings Brev af 21de Febr. d. A. dernæst Skifte Brev effter Brudgommens afdøde Kone af 5te Septemb. 1799 og fra Brudens side kongl. Confirmeret Testamente af 5te Septbr. 1794, at den længstlevende maatte beholde det heele Boe udeelt. Samt Beviiser, at Kirken Skolen og De fattige have erholdet Deres Contingent. For Ægteskabets Lovlighed Cavere A. Thochstad. Ole Nastad.

Jeg har uthevet det som gjelder spørsmålene dine.

Mvh
Else B.

Svar

Gå tilbake til «Trondheim»