Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Moderator: MOD_Møre_og_Romsdal

Svar
Borgny Hjelen
Innlegg: 243
Registrert: 2. mars 2016 kl. 15.20
Sted: GRIMSTAD

Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Borgny Hjelen » 3. februar 2019 kl. 21.27

Vielse 13.07.1816 i Frei/Tingvoll pr.gj.:

Ungkarl Johannes Pedersen Fuursæt med Kirsten Ivarsdt Qvalvog. Caut. Peder Pedersen Fuursæt og Endre Fredrichsen Halse(?)
https://www.digitalarkivet.no/kb20070913680067

De bosatte seg i Ørnvika på Frei. De fikk en datter før de giftet seg og 2 døtre og en sønn senere.

På Geni fant jeg han satt opp som sønn av Peder Iversen Fursæt og Giærtru Nilsdatter. Denne dåpen i Øre/Tingvoll pr.gj. 25/7 1784 er nok den som er bakgrunnen for det:

Peder Iversen Fursæts og hans Giærtru Nilsdatters søn N: Johannes fød den 15. Juli Test: Knud Ericsen Birkesæt, drengen(?) Ole Jonsen Fursæt, Iver Anbiørnsen Aandal, Enken Ragni Jørgensdatter Sørlie, Pigen Anne Jonsd: Fursæt
https://www.digitalarkivet.no/kb20070913670552

Men så kommer problemet… I Gjemnesboka står det at han døde som toåring! Ved nærmere sjekk i kirkeboka finner jeg dette:

Jordet en liten dreng for enken giertru Nilsd: Fursæt 3 aar gl
https://www.digitalarkivet.no/kb20070913670565

Mannen , Peder Iversen, døde tidligere samme år. De hadde disse barna sammen:
1766: Ane
1767: Mari
1768: Kari
1770: Iver
1772: Peder
1774: Niels
1776: Mari
1778: Thore
1780: et dødfødt pigebarn
1781: Giertrud
1784: Johannes
For meg virker det da som at det må være sønnen Johannes som er død, og sånn må forfatteren av Gards- og ættesoge for Gjemnes også ha oppfattet det.
Jeg har tidligere gått ut fra at det var den samme Johannes som ble konfirmert 22.11.1801 – noe som skulle passe med alder.

Johannes Pedersen Birkesætt 18 aar gl
https://media.digitalarkivet.no/kb20070913670699

Han blir riktignok kalt Birkesætt, men trodde at han var boende hos slekt der (farmoren kom derfra) pga at faren døde da han var bare et par år gammel.

Nå ser det da ut som at det kan være denne Peder Jacobsen som giftet seg med Kirsten Ivarsdt. Qvalvog. Ettersom jeg ikke finner noen andre med det navnet på Furset i aktuell periode, kan det være at han var i tjeneste der da han giftet seg, og derfor brukte det navnet. Men i bygdeboka for Gjemnes finner jeg heller ingen Johannes Pedersen som passer… Så hvor kommer han fra?

Gjemnesboka (Bind 4 s350) nevner en husmann med jord på Furset 1801:

Peder Knutsen f. ca 1753, d. 1811. Gift 1790 med Marit Eriksd Enstad, Lesja f. ca 1743, d.1820. dette var det tredje ekteskapet hennar… Peder hadde etternavnet Bjerkeset ved giftarmålet 1790… Det står veldig lite om han. Kan han ha hatt en sønn som het Johannes, fra et tidligere ekteskap?

Navnet Peder går igjen på mange av de nærliggende gårdene, men kombinasjonen av Peder og Johannes er det ikke mye av, bare på gårdene Inderberg og Bjerkeset. Men familien kan jo være innflyttet fra en annen kommune også, før 1801.

Her er jeg takknemlig for alle innspill og gode råd :)
Med vennlig hilsen Borgny

Tore Kristiansen
Innlegg: 4284
Registrert: 18. november 2004 kl. 9.47
Sted: KRISTIANSUND N

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Tore Kristiansen » 4. februar 2019 kl. 23.27

Er ikke enkel, denne.
Har du funnet når han døde, og står det en alder på ham der, slik at fødselsåret kan beregnes ut fra det?

Det var mange som flyttet til Øre og Gjemnes i årene rundt 1800, og han kan ha vært en av dem.

Du har vel sikkert undersøkt om det kan finnes forbindelser blant fadrene til barna hans.
:) Tore

Borgny Hjelen
Innlegg: 243
Registrert: 2. mars 2016 kl. 15.20
Sted: GRIMSTAD

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Borgny Hjelen » 5. februar 2019 kl. 9.22

Takk for at du engasjerer deg!

Nei, jeg har ikke funnet ut når han døde. I Freiboka står det at han solgte gården til sønnen Peder i 1860. Kirkeboka som dekker årene 1860-1865 er en del skadet, så han kan være ført der.

Ved vielsen står han oppført som soldat, og jeg tror det er han jeg nå har funnet i Militærrullene for 1804 og 1810. Der står han oppført med fødselsår 1784, altså samme år som den tidligere omtalte Johannes Pedersen Furset som døde som barn...

2. Trondheimske nasjonale infanteriregiment, 1801-1804
Nederst på høyre side: https://www.digitalarkivet.no/ru20111201710082

2. Trondheimske nasjonale infanteriregiment, 1810
Nesten nederst på høyre side: https://www.digitalarkivet.no/ru20111201711231 (Her er han riktignok oppført med navnet Johan, men andre opplysninger ser ut til å kunne tyde på at det er samme person. Det står en del opplysninger under navnet, men de har jeg ennå ikke greid å tyde..)

Ellers ser det i alle fall ut som at soldaten Johannes Pedersen Furset kan være den samme som tjenestedrengen Johannes Pedersen som var på Bjerkeset i 1801, og den samme Johannes Pedersen som ble konfirmert der i 1801.

Jeg har ikke funnet dåp på noen andre Johannes Pedersen som er født rundt 1784.

Når det gjelder faddere, ser jeg ikke noe umiddelbart. Men det er noen navn jeg ikke greier å tyde, så de skal jeg legge ut på "Hjelp til tyding av kildemateriale".
Med vennlig hilsen Borgny

Tore Kristiansen
Innlegg: 4284
Registrert: 18. november 2004 kl. 9.47
Sted: KRISTIANSUND N

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Tore Kristiansen » 5. februar 2019 kl. 16.28

Det virker som om dette er samme person, ja.
I den siste militærrulla står det bare at han hadde tjent i 10 år og kom da ut av rullene. Han ble overført til landvernrullene.
Hvis du finner ham der, kan det stå ytterligere informasjon på ham.

Det virker som om han kan ha vært sønnen til husmannen på Furset som ble gift med ei fra Lesja i 1790. Kanskje Peder var derifra også? Og dåpen til Johannes kan finnes der?
Lesja jernverk ble vel lagt ned på 1780-tallet, og mange dro da ut til kysten.
:) Tore

Borgny Hjelen
Innlegg: 243
Registrert: 2. mars 2016 kl. 15.20
Sted: GRIMSTAD

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Borgny Hjelen » 5. februar 2019 kl. 16.46

Da har jeg fått en oversikt over fadderne til Johannes og Kirstens barn:

7.mai 1815: Maria
Stadfæstet i daaben Soldat Johannes Pedersen F?-sæt af Øre sogn og Kirsten Iversdt Qualvogs u-ægte Pgb. Maria, fød d 24d April; hiemmedøbt af Manden Iver Erichs. Qualvog. Faddere Marit Fredrichsdt Qualvog, Pig. Marit Iversdt Qualvog og Marit Thoresdt. Saltkiel; Iver Erichsen og Henrich Ivers(?): Qualvog.

https://www.digitalarkivet.no/kb20070913680060

18.jan 1817: Jertrud
Confirmeret i Daaben, Johannes Pedersen Ørntvig og Kone Kirsten Iversdts Pgb: Jertrud fød 14de Jan: Fdre Kari Johansdtr Klæven, Ane Iversdtr Giængstøen og Guraa Pedersdtr Naalsund : Ole Størkers Saltkiedel og Knud Fredrichs Aanæs

https://www.digitalarkivet.no/kb20070913680070

19.okt 1819: Marith
hjemmedøbt den 19de af Enkemand Iver Eriksen Qvalvog, faddere mænd Iver Knudsen Gjengstøen, Dreng Torsten Poulsen Qvalvig, Joe Isaksen Qvalvigs kone Marith Johansdatter, Piger Margrethe Ingbrigtsdatter Kleiven og Marith Eriksdatter Qvalvig

https://www.digitalarkivet.no/kb20070913680094

4.apr 1822: Peder
Mand Johannes Pedersen Ørnvig og Kone Kirsten Iversdr | Faddere: Konene Sigrie Ellingsdr Qvalvog og Bridt Johannes. Qvalvog, Mændene Ingebricht Einersen Kleven og Johannes Nielsen Ørnvig og Ungkarl Erich Iversen Qvalvog

https://www.digitalarkivet.no/kb20070914620559

Begge foreldrene til Kirsten er faddere (Iver Eriksen og Marit Fredriksd.), og hennes far er den som døper flere av barna hjemme. Iver Eriksens 2.kone, Bridt Johannesd er fadder til Peder. En søster (Marit Iversd.), brødrene (Erik Ivers. og Henrik Ivers.) og en svigerinne (Sigrie Ellingsd) av henne synes også å være faddere. Ellers er det folk fra nabogårdene, og ei fra Nålsund i Straumsnes Jeg har ikke funnet noen som kan gi meg tips om hvor Johannes Pedersen kommer fra :cry:

Jeg får kanskje gjøre som du sier, Tore, og se litt på Lesja igjen. Jeg har funnet folk derfra i andre sammenhenger også.
Med vennlig hilsen Borgny

Tore Kristiansen
Innlegg: 4284
Registrert: 18. november 2004 kl. 9.47
Sted: KRISTIANSUND N

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Tore Kristiansen » 6. februar 2019 kl. 9.37

Den ene forloveren ved vielsen var en Peder Pedersen Furset. Hvem var det?
Hvis denne Peder var slekt, kan Johannes ha vært fadder for noen av barna hans?

Jeg prøvde å finne skifter etter både Peder Knutsen Furset rundt 1811 og Peder Iversen Furset rundt 1786, men fant ingen.

Var det noen Peders. fra Furset som døde barnløs? Og som Johannes kan ha arvet?

Peder Knutsen ble kalt for Bjerkeset da han giftet seg 1.1.1791 med enka Marit Eriksdatter Furuli. Det er i hvert fall en forbindelse til Bjerkeset der. Men det var også nabogarden til Furset og nok naturlig at unge gutter fra Furset fikk tjeneste der, så det behøver ikke bety noe.
:) Tore

Borgny Hjelen
Innlegg: 243
Registrert: 2. mars 2016 kl. 15.20
Sted: GRIMSTAD

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Borgny Hjelen » 6. februar 2019 kl. 13.56

Takk for hjelp med idémyldring og leting, Tore :D

Jeg fant Johannes i Landvernrullen, men der er ikke noen flere opplysninger egentlig
2. Trondheimske nasjonale infanteriregiment, 1810, s. 270
https://www.digitalarkivet.no/ru10101504150139


Forloveren Peder Pedersen Furset har jeg tenkt må være en av sønnene til Peder Iversen og Gjertrud Nilsd. Han er ikke nevnt i Gjemnesboka, men jeg har dåp, konfirmasjon og oppholdssted på han i 1801.
Dåp 4.mar 1772:
Peder Ivers: Fursætts af Øre- Sogn hstr Giertrud Nielsdrs søn Peder fød d: 24 Febr T: Arnt Erichs: Aandal, Drengen Knud Jons: Peer(?)sætter, Thore Peders: Rabben, Lars Ivers: Fursætts hs Marith Amundsdr, ?? Marith Jonsdr Fursætt, Kari Olsdr Birkesætt
https://media.digitalarkivet.no/kb20070913670423

Jeg greier liksom ikke helt å legge fra meg at Johannes kan tilhøre denne familien... Hans nest eldste datter blir jo også kalt Gjertrud/Jertrud - noe som skulle passe godt. Så nå leter jeg grundig etter dåpsinnføringene de to årene rett før Johannes ble døpt.


Når det gjelder skifter, har ikke jeg heller funnet noen som kan være til hjelp, men jeg har lyst til å lete mer når det gjelder disse mulige søskena, også i forhold til faddere.

Jeg har også sett på dåp i Lesja i det gjeldende tidsrommet, og der fant jeg en Peder Erics. Workind med kone Ragnild Pedersd. som fikk en sønn kalt Johannes i 1784, og nok en i 1786.
https://www.digitalarkivet.no/view/255/pd00000009245229

Men denne Peder ser ut til å ha dødd i 1796, og kan da i alle fall ikke være han som kom til Gjemnes, og dessuten het han Ericsen og ikke Knutsen.
https://www.digitalarkivet.no/view/267/pg00000000423630

Jeg får nok bare fortsette å lete :)
Med vennlig hilsen Borgny

Tore Kristiansen
Innlegg: 4284
Registrert: 18. november 2004 kl. 9.47
Sted: KRISTIANSUND N

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Tore Kristiansen » 6. februar 2019 kl. 16.22

Borgny skrev:Jeg greier liksom ikke helt å legge fra meg at Johannes kan tilhøre denne familien... Hans nest eldste datter blir jo også kalt Gjertrud/Jertrud - noe som skulle passe godt.

Helt enig! Jeg ville også ha sjekket ut denne søskenflokken nærmere. Hva med å sjekke fadrene til barna til dem?
Og kanskje spesielt etter at Johannes flytta til Ørnvika. Det var samme prest i Frei og Øre og folk var vant til å dra til begge kirkene. Kan Johannes eller kona ha vært faddere for noen av dem?
:) Tore

Borgny Hjelen
Innlegg: 243
Registrert: 2. mars 2016 kl. 15.20
Sted: GRIMSTAD

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Borgny Hjelen » 11. februar 2019 kl. 18.14

Letearbeid lønner seg :D

Nå har jeg funnet ut at de i søskenflokken som var gift, var Ane, Iver, Peder, Mari og Thore. Iver var gift sent og var visst barnløs.

Ved gjennomgang av fadderne til barna deres har jeg funnet ut at Johannes var fadder til Anes sønn Ole i 1803, første mulighet etter at han ble konfirmert i 1801.
https://www.digitalarkivet.no/kb20070913670710

Han står ikke som fadder til noen av barna til resten av søskenflokken, men det er det flere av dem som ikke gjør.

Nils fant jeg svært lite om, men han var fadder for Peders første barn, Gjertrud i 1803. På de søkbare sidene for dåp, vielse og begravelse for årene 1801-1814 fant jeg ikke noe om han. Men ved leting i skifteprotokollene for årene etter 1803, dukket han opp. Der opplyses det at han døde som ungkar på Silset 7.jan 1809. Skiftet er datert 24. mai 1809, og der er moren (riktignok ført opp med feil patronym) og alle søskena ført opp som arvinger. Johannes Pedersen står som nr.5: Broderen Johannes Pedersen 24 aar gl med formynder ?? ?? Peder Pedersen Indergaard (Peder Pedersen Indergaard er broren som står som arving nr.3.)

Møre og Romsdal fylke, Nordmøre, Skifteprotokoll nr. 22 (1806-1813), Skifteprotokollside, Side 243b-244a
Brukslenke for sidevisning: https://www.digitalarkivet.no/sk20090203660259

Da kan jeg vel trygt slå fast at Johannes er sønn av Peder Iversen og Gjertru Nilsdatter på Furset?

Barnet som ble begravd i 1786, må altså være en annen enn Johannes. Jeg har ikke funnet noen dåp som passer, men i kirkeboka for Kvernes 13. juli 1783 fant jeg: døbt et barn av Øre. Har ikke funnet det oppført i Øre...
Med vennlig hilsen Borgny

Tore Kristiansen
Innlegg: 4284
Registrert: 18. november 2004 kl. 9.47
Sted: KRISTIANSUND N

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Tore Kristiansen » 11. februar 2019 kl. 21.06

Det var flott!

Ja, ved skiftet måtte alle arvingene med, og et bedre bevis på at broren Johannes var i live da, finnes jo ikke.

Dåpen i 1783 i Øre står i høyre kolonne på høyresida, Tingvoll ministerialbok 1776-1794, Kronologisk liste 1783, side 105.
Barnet ble døpt Else og foreldrene var Nils Knutsen Furset og kona Else Andersdatter
:) Tore

Borgny Hjelen
Innlegg: 243
Registrert: 2. mars 2016 kl. 15.20
Sted: GRIMSTAD

Re: Johannes Pedersen Furset, gift 1816

Legg inn av Borgny Hjelen » 12. februar 2019 kl. 9.43

Ja, der var jo dåpen! Og barnet var fra Furset, men ikke Peders og Gjertruds barn... Den lille gutten til enken Gjertrud Nilsd. på Furset, som ble gravlagt i 1786, er altså fortsatt ukjent. Tror bare jeg får la det ligge. Å plassere Johannes var det viktigste :)


Takk til dere gode hjelpere!
Med vennlig hilsen Borgny

Svar

Gå tilbake til «Gjemnes»