På Tung(e) gård, Statsbygd i 1801 finner vi i husholdningsnummer 3: Marit på 29 år. Hun er ugift, men har likevel to barn med tilsynelatende to forskjellige menn: Ole Pedersen på 7 år, og lille Anne Isachsdatter på 2. Marit er fra Froens (Fron) prestegjeld i Gudbrandsdalen. Jeg har lett etter barna hennes i kirkebøkene på Stadsbygd i de aktuelle årene (pluss minus et par år), men finner dem ikke der... så intet etternavn å oppdrive på den måten.
(Lenke: http://digitalarkivet.arkivverket.no/ft ... 8438000353 )
Marits etternavn er ikke oppgitt (hva skyldes dette mon tro? Er det ikke oppført i telling, eller glipp i digitaliseringen??)
Hvis vi hopper et hus bort, til husholdning nummer 2, så finner vi enken Marit Larsdatter og hennes datter på 19 - Ingebor Andersdatter. Ingebor Andersdatter dukker etterhvert opp i Trondheim, hvor hun gifter seg med Ole Henningsen Mæhle i 1807 (dette er slekt av meg). Hun er da oppgitt som "Ingebor Andersdatter Tung". Vielsen er å finne her, andre par på høyre side:
Kildeinformasjon: Sør-Trøndelag fylke, Vår Frue kirke i Trondheim, Ministerialbok nr. 602A03 (1774-1814), Ekteviede 1807, side 198-199.
Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-103
I 1809 har de forflyttet seg til Bakklandet i Strinda (..hvor det dukker opp en dåp for en sønn). I 1813 får de en datter på Bakklandet, ved navn Karen Marthe Olsdatter Mæhle.
Karen Marthes dåp (anmerkning: Ingebor er nok oppført med feil etternavn her, i de andre barnas dåp er hun oppført som "Andersdatter", og det er hun jo også i vielsen):
Kildeinformasjon: Sør-Trøndelag fylke, Bakke i Strinda, Ministerialbok nr. 604A02 (1798-1817), Kronologisk liste 1814, side 180-181.
Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... x_side=-93
Så fletter det hele seg muligens sammen....
Karen Marthe gifter seg med en Hans Pedersen Quam. Det er notert i vielsen at han kommer fra Gudbrandsdalen. Faren er oppgitt til å være Peder Quam. Etter å ha lett i Gudbrandsdalen fant jeg Quam annex i Nord-Fron. Vielse på Bakklandet, par nummer åtte på første side:
Kildeinformasjon: Sør-Trøndelag fylke, Bakke i Strinda, Ministerialbok nr. 604A03 (1818-1850), Ekteviede 1834-1836, side 105.
Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-111
Hans skal være født i 1808 - jeg har tidligere etterlyst ham her på slektsforumet, og med hjelp kom vi vel frem til at det kun var èn Hans Pedersen på gårder som ligger i Quam annex på denne tiden, med far Peder Johannessen Korpberget, og mor Marit Kiöstelsdatter, i listene over uekte barn. Han blir døpt 1.januar 1809 - nest nederst på høyre side. (Noterer meg at "Peder Johannessen Korpberget" også er utlagt som far for barnet nederst... ulikt antall leiermål, er det likevel samme fyr?)
Kildeinformasjon: Oppland fylke, Fron, Ministerialbok nr. 1 (1799-1816), "Uægte" fødte og døpte 1809, side 264-265.
Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... _side=-112
Marit Kiöstelsdatter og sønnen Hans må en eller annen gang ha forlatt Quam i Fron og kommet seg til et sted i Sør-Trøndelag - siden han dukker opp på Bakklandet etterhvert. De har ikke på dette tidspunktet begynt å registrere innflyttere/utflyttere i Fron. (og forøvrig: kirkebøkene der går bare fra 1799, grunnet kirkebrann). Kan det være Marit på Tunge? Hun er fra Fron i Gudbrandsdalen, hun bor på samme gård (i forskjellige hus) som Ingebor og moren (derav en form for tilknytning) - Ingebor får et barn som gifter seg med Marit Kiöstelsdatter fra Fron sitt barn...
Kan det være en slik forbindelse, eller er dette en drøy teori? Er det noen steds jeg kan få fatt i etternavnet til denne Marit på Tunge så jeg eventuelt kan utelukke henne? Jeg har forøvrig kommet over flere fra Fron prestegjeld - fra denne tiden og utover - flere steder i Sør-Trøndelag... så det kan jo være en tilfeldighet... (spesielt siden Marit i så fall har to barn med to ulike fedre i Statsbygd i 1801, må reise til Fron og får i alle fall en til i 1808, og så reiser tilbake igjen til Sør-Trøndelag hvor Hans P. Quam dukker opp etterhvert??). Jeg har letet høyt og lavt etter M.Kiöstels-/Kystels-/Tjøstelsdatter i Sør-Trøndelag, men jeg finner henne ikke igjen noensteds hittil.... Noen som har noen tanker, meninger, innspill, tips, lokalkunnskap, bygdebøker, hva som helst? Har kjørt meg helt fast i denne nøtten
