Hei Unni !
1. Har sjekket min gjengivelse fra Sandstadboka, side 341, Akset. Der er Beret oppført, født om lag 1830 Hitra, utflyttet til Ørlandet 1862.
2. Har så lett etter Beret i kirkebøkene for Hitra, men fant henne hverken som født rundt 1830 eller konfirmert rundt 1845. Bygdebokforfatteren har skrevet "om lag", så han har heller neppe Beret fra kirkebøkene.
3. Har lett etter henne som utflyttet fra Hitra i 1862 - men kirkeboksidene her er vanskelig å tolke, tror ikke hun er ført der. Finner henne heller ikke i ft 1865 for Ørland, men ved søk på bosatte i Ørland, farsnavn Rasmusd ... fødested Hitra, får jeg opp en Anne Rasmusdatter:
http://digitalarkivet.uib.no/cgi-win/we ... k=928#ovre
gift med samme Sivert Johansen som nevnt i Sandstadboka, og med et par barn i tillegg til de 2 som ble oppfostret senere på Utsetaukan.
4. Søkte etter denne Anne som født på Hitra rundt 1831 - 34, og fant henne her vil jeg tro:
http://www.arkivverket.no/URN:kb_read?i ... x_side=-57
nederst på sida. Men er det ektemann eller enkemann det står foran farens navn ? Foran mors navn står pike. Men egentlig er vel det viktigste for Anne Kristine/Kjerstine at hun ble født
Kanskje vi da kan prøve en konklusjon:
Basert på dette, og at du fant en Beret født i 1821 i Orkdal, vil jeg tro at forfatteren av Sandstadboka eller hans medhjelpere her har bommet litt. Det er vel ingen Beret født på Hitra ca 1830, men derimot en født i Orkdal i 1821. Og så er det kanskje en halvsøster Anne som flyttet til Ørland i 1862 (eller ca 1855 da hun giftet seg ? ) Det går an å sjekke litt i kirkebøkene for Ørland, om det finns noen Beret Rasmusdatter innflyttet dit fra Hitra i 1862.
Kompliserte greier dette, men interessant. Lykke til !
Vennlig hilsen
Knut