stange / skredder oskar engen på løvvstad i Bekkelaget

Moderator: MOD_Hedmark

Svar
dn16532
Innlegg: 19
Registrert: 16. mars 2008 kl. 16.12
Sted: GAUPEN

stange / skredder oskar engen på løvvstad i Bekkelaget

Legg inn av dn16532 » 1. desember 2008 kl. 20.13

far drev som skredder på løvstad fra 1940 og frem til cirka 1950 . da han valgte og legge ned .
han flytta til bekkelaget fra storhamar sammen med hushjepa oline som hjalp til med syarbeidet .
denne kvinna vet jeg ikke mye om , men jeg håper at noen kansje husker henne. Hun døde
i ottestad cirka i det siste krigsåret, og ble gravlagt i Ottestad.

på dette verkstedet jobbet det opptil 3 sydamer på den tiden ! Dette stedet lå i 2 etasje over en sykkel butikk nederst i bekkelaget
etter at oline døde fikk min mor denne posten, så jeg tilbrakte noen av barneårene i i det huset, så jeg kan minnes enkelte deler fra verkstedet.

jeg håper at det er noen som kan minnes dette i bekkelaget , det fantes flere skreddere fra stange til hamar på den tiden! disse har jeg hørt snakk om
jjeg har lyst til og skrive litt om disse og min barndom på den tiden, derfor skriver jeg slik håper jeg høre mer om disse menneskene.

takk for hjelpa.

Vidar Moen
Innlegg: 51
Registrert: 8. desember 2004 kl. 1.55
Sted: OTTESTAD

Re: stange / skredder oskar engen på løvvstad i Bekkelaget

Legg inn av Vidar Moen » 14. januar 2009 kl. 14.31

Matrikkelutkast 1950, kan finner du Løvstad under gnr 7 bnr 4 i Stange. Denne eksisterer tydeligvis ikke lenger, men på Stange kommunes kartsider, så er dette i dag sør-østre del av gnr 6 bnr 501. Dette ligger jo mellom gårdene med gnr 6/1 og 7/1, så det har vel skjedd en endring her.

Hedmarksmuseets fotoarkiv har flere bilder av Løvstad og sykkelbutikken/-verkstedet til Bækkevold. Husker ingen skredder (trolig for ung), men jeg husker godt hvordan det så ut der før og kjøpte sykkeldeler der også i barndommen. I dag ligger kjøpesenteret Vikasenteret på denne eiendommen.

Ottestad er lagt ut på Gravminner. Mulig du kan finne noe der?

Svar

Gå tilbake til «Hamar»