Macfamilytree

Moderator: MOD_Slektsprogrammer

Svar
dn23400
Innlegg: 8
Registrert: 6. januar 2009 kl. 13.49
Sted: SANDVIKA
Kontakt:

Macfamilytree

Legg inn av dn23400 » 27. februar 2014 kl. 15.36

Har forsøkt å lese meg gjennom forumet uten de beste svar.
Ser at slektsforsker verden dreier seg mest om PC.
Å siden jeg har gått over til MAC så kommer det ymse spørsmål.
Etter litt testing endte jeg opp med Macfamilytree.
Godt fornøyd så langt.
MEN, savner muligheten til å lage en person rapport i tekst form. Som tar for seg en person og hans / hennes ETTERKOMMERE. Da inkludert notater og alt.

Noen som har noen gode forslag (bortsett fra å bytte til PC)

Brukeravatar
dn23074
Innlegg: 17
Registrert: 10. oktober 2008 kl. 9.25
Sted: KROKELVDALEN

Re: Macfamilytree

Legg inn av dn23074 » 22. juni 2014 kl. 11.44

Har testet de fleste program for Mac, og MacFamilyTree er etter min mening ett av de beste. Kanskje tilogmed det beste. Den rapporten du søker, finner du her:
Rapport/Sammendragsrapport og så er det bare å velge person ut fra lista til høyre.
Er involvert i oversettingen av MFT til norsk, og uttrykket "Sammendragsrapport" er ett av de jeg vil ha endret. Lykke til med MFT!
Steinar Hjemås

Brukeravatar
Otto Jørgensen
Innlegg: 2404
Registrert: 17. november 2004 kl. 22.50
Sted: OSLO
Kontakt:

Re: Macfamilytree

Legg inn av Otto Jørgensen » 22. juni 2014 kl. 11.54

To viktige elementer som mange glemmer og det er hvordan livet er i dag:
Kan man registrere ekteskap/partnerskap mellom to personer av samme kjønn?
Kan man registrere alle hendelser som står f.eks. i vanlige norske kirkebøker?

Mange program kan ikke det og det er trist.

Også viktig at Norske og Nordiske hendelser er lagt ferdig i programmet, slik at brukerne ikke må legge inn alt selv. Gjør det lettere ved overganger via Gedcom.

Hvordan virket Reunion?
Sist redigert av Otto Jørgensen den 23. juni 2014 kl. 23.39, redigert 1 gang totalt.

Brukeravatar
dn20990
Innlegg: 1706
Registrert: 13. januar 2007 kl. 18.53
Sted: BERGEN

Re: Macfamilytree

Legg inn av dn20990 » 23. juni 2014 kl. 14.58

Reunion klarer det som Otto nevner.
Når det gjelder "Hendelser" så er det endel standard-typer i programmet. I tillegg kan man definere og legge til det man måtte ønske av ulike hendelser.
mvh
leif erik otterå

gj09321
Innlegg: 28
Registrert: 26. april 2009 kl. 15.45
Sted: TRONDHEIM

Re: Macfamilytree

Legg inn av gj09321 » 23. juni 2014 kl. 18.20

MacFamilyTree klarer fint å ha familier med ektefeller av samme kjønn.
Når det gjelder hendelser, så er det ganske mange standardhendelser, i tillegg kan man legge til «andre hendelser».

Etter å ha brukt MacFamilyTree nå i mange år, har jeg store problemer med brukergrensesnittet i Reunion. Det føles som et enormt tilbakeskritt, og jeg har derfor ikke kommet lenger enn å prøve en demo i ny og ne.

Det som Reunoin er mye bedre på (tror jeg, men har ikke fått testet skikkelig på grunn av begrensede demomuligheter) er gode rapporter i «bygdebokstil» nedover i generasjonene.

73432
Innlegg: 2
Registrert: 21. juli 2015 kl. 4.58
Sted: NARVIK

Re: Macfamilytree

Legg inn av 73432 » 22. juli 2015 kl. 15.40

Akkurat begynt å bruke MacFamilyTree (etter å ha brukt WinFamily i mange år), og har et spørsmål:

Når man skal tilegne steder koordinater, vil det for noen av mine eksisterende steder komme flere forslag hvor noen passer, og andre ikke.

Er det steder lagt til av andre MacFamilyTree-brukere som dukker opp, eller er de hentet fra en annen database (f. eks Google Maps m.m.)?

Hvis det er andre brukere sine steder, hvordan kan jeg selv legge til steder, slik at andre brukere kan gjenbruke mine? Jeg har nemlig laget nye koordinater for et par av mine steder, men de dukket ikke opp som forslag da jeg søkte opp sakke sted et par dager senere...

Håper jeg gjorde meg forstått :D

gj09321
Innlegg: 28
Registrert: 26. april 2009 kl. 15.45
Sted: TRONDHEIM

Re: Macfamilytree

Legg inn av gj09321 » 9. august 2015 kl. 0.04

Når jeg klikker «slå opp koordinater», så ser jeg at programmet kobler seg til geo.macfamilytree.com
Det kan tyde på at MacFamilyTree har en felles database over steder, men om steder du og jeg legger til havner i denne sentrale basen, det vet jeg ikke.

Svar

Gå tilbake til «Diskuter slektsprogrammer»