Ole Gujord formyndar i 1740

Moderator: MOD_Møre_og_Romsdal

Svar
John Harry Aarønes
Innlegg: 1026
Registrert: 3. desember 2004 kl. 3.29
Kontakt:

Ole Gujord formyndar i 1740

Legg inn av John Harry Aarønes » 26. februar 2012 kl. 13.43

Kan nokon hjelpe med opplysningar om Ole Gujord som eg fann nemnt i eit skifte på MOlde i 1740?

Romsdals Skifteprt. nr. 9 fol. 1b – 1740 5/8 tilligemed lensmann Ingebrigt Aarøe og Ole Lønset var vi forsamlet på Molde ladested for å holde skifte etter avgangne Sjur Vrager imellom hans etterlatte hustru Marith Jespersdatter. Og deres barn:
1. Ole Sjursøn form: Stephen Vaagsæter
2. Jesper Sjursøn form: Ole Gujord
3. Ingeborg Sjursdatter form: Stephen Vaagsæter

Lenke

Brukeravatar
Roy Martin Istad
Innlegg: 250
Registrert: 4. november 2009 kl. 14.39
Sted: BØ I TELEMARK
Kontakt:

Re: Ole Gujord formyndar i 1740

Legg inn av Roy Martin Istad » 26. februar 2012 kl. 15.11

Dette er muligens brødrene Ole Olsen Sotåen Gujord og Stephen Olsen Sotåen Vågseter som er formyndere. Du finner dem ved FT-1701 som sønner av Ole Sotåen. Ole Olsen er født ca 1700, og giftet seg med Berte/Berit Larsdatter Gujord i Kleivekirka 07 Nov 1734. Stephen Vågseter er bl.a. omtalt under Ravald Øren-tråden (og det er i denne forbindelsen jeg lurer på om Lars Ravaldsen Øren Gujord Vågseter får navnet sitt...).

John Harry Aarønes
Innlegg: 1026
Registrert: 3. desember 2004 kl. 3.29
Kontakt:

Re: Ole Gujord formyndar i 1740

Legg inn av John Harry Aarønes » 26. februar 2012 kl. 17.24

Takk for det Roy!

Det stemmer godt med FT1701 Sodaaen.

Brukeravatar
Roy Martin Istad
Innlegg: 250
Registrert: 4. november 2009 kl. 14.39
Sted: BØ I TELEMARK
Kontakt:

Re: Ole Gujord formyndar i 1740

Legg inn av Roy Martin Istad » 11. mars 2012 kl. 2.07

Vel, John jeg benytter denne tråden til å spinne litt videre på dette viktige funnet – slik jeg ser det - som du har gjort på Sotåen-brødrene.

For det første, selv uten at noen har protestert på mitt forrige innlegg, så er ikke Ole Gujord ”entydig” på denne tiden. Heller ikke Ole Olsen Gujord, som jeg foreslår og tror det dreier seg om. Det er to Ole Olsen Gujord som gifter seg noen år før Sotåen-Ole, en som gifter seg i 1726 og en i 1729. Disse to må ikke nødvendigvis være to forskjellige personer selv om Ole i 1729 omtales som ”soldat” og ikke enkemann (akkurat slik som med Sotåen-Ole i 1734 - se mitt forrige innlegg). I Veøy mini forekommer dessverre denne manglende presiseringen av enkemann, til fortrengsel for soldat.
1) Veøy mini side 75. Molde kirke 04 Aug 1726: Trolovet Soldat Ole Olsen Guiorden oc Anna Nilsdatter. (viet i samme kirke 27 Okt 1726, side 76)
2) Veøy mini side 107. Kleive kirke 07 Okt 1729: Trolovet Soldat Ole Olsen Gujord, Anna Pedersdatter Berg. Spons: Arne et Erich Berg! (viet i samme kirke, 4.juledag samme år, side 109)
Altså, ved skiftet i 1740 etter Sjur Vraker så ser det ut til å kunne være tre ulike Ole Olsen Gujord – selv om jeg tror at formynderen er Sotåen-Ole.

For det andre, og som jeg synes er det viktigste, koblingen til Sotåen Gujord og Vågseter. De to formynderne i skiftet etter Sjur Vraker er ikke gift med Jespersdøtre. Ole Olsen Gujord har vi ”alle” konene til her, og Steffen Olsen Vågseters koner var Synnøve Iversdatter og deretter Anne Jonsdatter. Ole og Steffen er trolig formyndere som brødre av avdøde Sjur.

Skiftet etter Sjur Vraker er et viktig indisium på slektskapet til Sotåen-brødrene. I tillegg er det en innføring i Tingboka (transkribert protokoll) som peker i rett retning. På Høst-tinget 1723 for Fanne otting, holdt på Holsbøen i Osen, har Hans Nilsen Cimber (en pussig skrue?) dratt opp to saker: Ett kattedrap og et stokketyveri. I den om et påstått tyveri av tømmerstokker møter Sjur Olsen Sotåen som vitne. Opptakten til prosessen foregår på Schultsz-brygga. Sjur står så nærme at han kan istemme Peder Pedersen Aandahls og Peder Knudsen Malo sine forklaringer, mens Anders Olsen Hatlen er såpass høyt oppe i bryggebygningen at han ikke hører alt som foregår. Poenget med dette i 1722-23 er at 1) Sjur Olsen Sotåen er i live, 2) han er i Molde og 3) han er på brygga (nærme nok til å høre hva som foregår) trolig i jobb – der en vraker bør oppholde seg.

Om ikke noen kommer med gode motargument, så peker alt mot at det er Sotåen-brødre som er nevnt i skiftet i Johns åpningsinnlegg. Jeg har samlet litt info om Sjur Vraker.

John Harry Aarønes
Innlegg: 1026
Registrert: 3. desember 2004 kl. 3.29
Kontakt:

Re: Ole Gujord formyndar i 1740

Legg inn av John Harry Aarønes » 23. mars 2012 kl. 20.05

Bare du å spinne vidare her du Roy!

Det er så mange ved namn Ole i Kleive-området at eg har mista oversikten for lenge siden.

Men eg er ikkje i tvil om at Sjur Vraker kjem fra Sotåen.

Svar

Gå tilbake til «Molde»